Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Bəzi Şeylərdən Bir Az.

Recommended Posts

Salam Simruq.Bilmirəm yadinizdadir ya yox?Neçə ay bundan qabaq sizə bir sual vermək istədiyimi yazmişdim.İndi icazə verirsiz o suali sizə verim?

Birdə sualimi hansi mövzuda yazim?smile.png

Salam Könül. Istənilən mövzuda yaza bilərsiz. Fəlsəfədə hədd, mövzu seçimi yoxdu. Bacarırsız bitkilərin fəlsəfəsinnən yazın, nədən bacarırsız yazın. Sualı o vaxdan gözləyirəm.

Salam Könül. Istənilən mövzuda yaza bilərsiz. Fəlsəfədə hədd, mövzu seçimi yoxdu. Bacarırsız bitkilərin fəlsəfəsinnən yazın, nədən bacarırsız yazın. Sualı o vaxdan gözləyirəm.

Sizi o vaxtdan gözlətdiyimə görə məni bağişlayin)).

Yaxşi Simruq yazilarinizi diqqətlə izləyirəm.Fikirlərinizi bəyənirəm.Sualim bu barədə deyil.

Sadəcə bəzi yazilarinizdan elə çixir ki Allahi inkar edirsiz.Bəzən də Qurani mükəmməl bildiyinizi görürəm.Onu təsdiq edən dəlillər gətirirsiz.

Bilmək istəyirəm sizin üçün Allah var ya yox?

Xahiş edirəm ,Simruqa verdiyim bu suala kimsə kobudcasina müdaxilə etməsin.mad.gif

Sizi o vaxtdan gözlətdiyimə görə məni bağişlayin)).

Yaxşi Simruq yazilarinizi diqqətlə izləyirəm.Fikirlərinizi bəyənirəm.Sualim bu barədə deyil.

Sadəcə bəzi yazilarinizdan elə çixir ki Allahi inkar edirsiz.Bəzən də Qurani mükəmməl bildiyinizi görürəm.Onu təsdiq edən dəlillər gətirirsiz.

Bilmək istəyirəm sizin üçün Allah var ya yox?

Xahiş edirəm ,Simruqa verdiyim bu suala kimsə kobudcasina müdaxilə etməsin.mad.gif

Müdaxiləni müdafiyyə etdiyiniz üçün.rroza.gif

Mənim üçün bütün təsəvvür olunan Allahlar var. Yəni Allah istəsə sənin, mənim, bizim hamımızın təsəvvür etdiyi ən mükəmməl Allahı yarada bilər. O Allah deyil. Yaradan istəsə milyardlarnan insanın hərəsinin öz təsəvvür edə biləcəyi Allahı yaradar. O Allah deyil.

Bu sılkada bu hakda olan köhnə postum var  http://www.disput.az/index.php?showtopic=525915#entry18746389

Mənim üçün yoxluq, varlıqdan daha uca və alidi.

Gələcəydə bu barədə daha ətraflı yazacam...

Maraqlı suala görə bir daha təşəkkür edirəm.rroza.gif

Mənim üçün bütün təsəvvür olunan Allahlar var. Yəni Allah istəsə sənin, mənim, bizim hamımızın təsəvvür etdiyi ən mükəmməl Allahı yarada bilər. O Allah deyil. Yaradan istəsə milyardlarnan insanın hərəsinin öz təsəvvür edə biləcəyi Allahı yaradar. O Allah deyil.

Simruq bir az aydinlq gətirin.Allahin varliğinda onun yoxluqunu,yoxluqunda isə varliğini tapirsiz.Yəni təsdiq edib inkar edirsiz.İnkar edibdə sonra təsdiqləyirsiz))Bəs bu nə vaxta qədər inkar edib təsdiq etmələr davam edir?

Bir də din ?Hansisa dini qəbul etmisizmi?Allahi bir din pəncərəsinə siğdirib ,onu o pəncərədən baxirsizmi??

Sualim şəxsi görünsə də cavab verməyə bilərsiz.Sadəcə yazilarinizin maraqli olduqundan sizin hansi əqidəli olmaqiniz mənə maraqlidir.Bunu bilsəm artiq mənə aydin olarki,nə cür dini və əqidəli bir insansiz.

Simruq bir az aydinlq gətirin.Allahin varliğinda onun yoxluqunu,yoxluqunda isə varliğini tapirsiz.Yəni təsdiq edib inkar edirsiz.İnkar edibdə sonra təsdiqləyirsiz))Bəs bu nə vaxta qədər inkar edib təsdiq etmələr davam edir?

Bir də din ?Hansisa dini qəbul etmisizmi?Allahi bir din pəncərəsinə siğdirib ,onu o pəncərədən baxirsizmi??

Sualim şəxsi görünsə də cavab verməyə bilərsiz.Sadəcə yazilarinizin maraqli olduqundan sizin hansi əqidəli olmaqiniz mənə maraqlidir.Bunu bilsəm artiq mənə aydin olarki,nə cür dini və əqidəli bir insansiz.

Diqqətnən fikir verib oxusaydın, görərdin ki Allahı inkar etmək mümkün deyil!

Sadə dildə danışsam, bizim cismimiz onu qəbul edə biləcəy qədər mükəmməlləşməyib. İnsan özü özünü mükəmməlləşdirməlidi və bu yolnan dərk etmiş oluruq.

Yoxluq nədi?

Bizim bütün varlıqımız, bu yoxluqdan əmələ gəlib yaranıb. Yoxluq nədi ki varlıq onnan əmələ gəlsin?

Hz.Əli deyib. İnsan heç yox bir şey idi. Allah insanı heçdən yoxdan var elədi.və.s.

Quran və digər səmavi kitablarda da buna dəlillər var ki, yoxdan var olub!

Mən müsəlmanam, aləmiz müsəlman ailəsidi. Əli şiyyəsiyiy. Mən dini qəbul edirəm, bəzən riayyət də edirəm. Amma həyat tərzim məni dinnən aralaşdırır, mən dinnən kənar insan kimi formalaşıram. Hərdən təsüff edirəm ki dinnən uzaqam, amma öz daxili azadlığımnan bacara bilmirəm. Daxili mən daha mükəmməlliy axtarışındadı. Kütləyə qoşulmaq mən üçün yatdı. Kütlə nə qədər mükəmməl olsa belə, qoşulmaq mənə ziddi.

Şairimiz demişgən. Çarxı fələk istəsə lap dolana tərsinə,. Əqidəmi heç nəyə, dəyişmərəm mən yenə.

Kimi üçün əqidəli, kimin üçün əqidəsi olmayan insanam. Ziddiyyətliyəm, bu mənə əqidəmi çaşmamaqda kömək edir. Öz əqidəmə görə çox şeyidən keçərəm. Əqidəm mənim prinsiplərimdi!

P.S. Gələcəkdə şəxsi sualları LS-ə yazın, zəhmət olmasa.

Mən müsəlmanam, aləmiz müsəlman ailəsidi. Əli şiyyəsiyiy.

Şairimiz demişgən. Çarxı fələk istəsə lap dolana tərsinə,. Əqidəmi heç nəyə, dəyişmərəm mən yenə.

Kimi üçün əqidəli, kimin üçün əqidəsi olmayan insanam. Ziddiyyətliyəm, bu mənə əqidəmi çaşmamaqda kömək edir. Öz əqidəmə görə çox şeyidən keçərəm. Əqidəm mənim prinsiplərimdi!

Qurani bildiyinizə görə ,tez tez H.Əlidən sitat gətirdiyinizə görə əqidənizin olduqunu hiss etmişdim.Sadəcə bəzən bəzi cavablariniz məni çaşdirirdi.

Bunu aydinlaşdirmaq istəyirdim.Cavabinizi 3-4 dəfəyə böyük maraqla oxudum.

Çox sağ olun ətrafli cavabiniza görə...

P.S..Bir də sizi nə şəxsi ,nədə ümumi sualla narahat etməyəcəm.)

• 3 weeks later...

Heç nə yaradılmayıb

Zamanda kı proseslər, proseslərdə ki zamanlardan asılıdı.

Asılılıq!

Asılılıqdan asılı olaraq, inkişaf edən prosesə, yaradılış deyirlər. Əslində ilkin və son mərhələ və yaradılış yoxdu. Bunların hamısının adı. Daimi Prosesdi. Bu nədi?

Daimi Prosesin içində var və yox mövcutdu. Hər prosesin öz zamanı var və yoxdu.

Misal üçün sən. Sən öz düşüncəndə bir stakan suyun obrazını, təsuratını yaradırsan və onu hiss edirsən. Suyun dadını, sərinliyini, qoxusunu, həcmini və.s. və sən bu təsuratdan qidalanırsan. Bu təsuratı yaradmaq üçün sənə 0000.002% enerji lazım oldu ki sən onun təsuratını yarada biləsən. Yuxu daha realdı. Onun təsuratını yaradmaq üçün 0000.100% enerji lazım olur və sən o aləmi daha çox hiss edirsən. Təsəvvür et. 0000.002%, 0000.100% nələr etdi və edir. Əgər sənin hissiyyatların və təsəvvür etmə sistemin 1111.111% nən işləsə, sənə artıq təsəvvürü hiss etməy yox, onu icad eləməy imkanı verəcəy. İstədiyin təsuratı, şeyi xəlq edə biləcəysən.

Daş nədi?

İstənilən daş?

Sən kosmosdan baxsan bizim planet elə alma boyda bir daşdı, daha uzaqdan baxsan noxud boyda, daha uzaqdan isə bir zərrədi. Sən əlivə bir qoz boyda daş götür. O daş mikroskopun altında bir aləm kimi açılacaq. Bir qum dənəsi də kainatdı. Havada uçan hər zərrə bir kainatdı. Bunu izah etməy olduqca çətindi deyənlərə inanma. Çətin deyil,  sadəcə hədsiz təsəvvür et. Öz düşüncəvə azadlıq ver. İnsan bu sistemin içində açar rolunu oynayır. Qapı hər şey ola bilər, kilid hər yerdə ola bilər.

Sən bu sistemi ram edə bilərsən. Bu sənə lazımdımı? Hamı ram edə bilər. Çalış bunu etməyəsən.

Allahlıq arzusunda olanlar çox olub və olacaq. Bu ən çıxılmaz səviyyədi. Allahlıq, Yaradan olmaq istəyən varlıq O olanda, məna itir. Çünki sən varlıq səviyyəsinnən ora gəlmisən. Yoxluq səviyyəsinnən insanlıq səviyyəsinə gəlmisən, sonra Yaradan səviyyəsinə qalxmısan. Bunun bir adı var “Asılılıq”

Var və Yox Asılılıq səviyyəsində olan proseslərdi. Bu proseslərdə, baş verən proseslər asılılıqdan asılı olaraq formalaşır. Bu bir oyuna bənzəyir, Allah bir sistem yaradır, bu sistem suallara özü cavab tapır. Allahın ehtiyacını, onnan kənar sistem ödəyir. Gedib telefon alırsan yazılıb made in China. İnsan da belə made in Allah. Kitay məsuliyyət daşamır bu telefonun içinə yüklənən informatsiyadan. Allah da belə. İnsanın içində olan infoya Allah məsuliyyət daşamır.

Zatı

O.Yaradan mükəmməl, nöqsansız və qüsursuzdu.

Mən.Bizi yaradan odu, biz onun yaradılışınnan əmələ gəlmişik, biz ona aidiy, onun bir hissəsiyik. Deməli biz onun zatında varıq. Deməli o mükəmməl deyil, nöqsan və qüsurludu.

O...............................................................

Həriflər və Rəqəmələr. İşarələr.

Bu sistem, həriflər və rəqəmlər sistemi, insanın düşüncəsini avtomatik kodlaşdırır. Hisslərin dili yoxdu, yəni onlar hərif və rəqəmlərnən işləmədiyinə görə, mükəmməl səviyyədədi.

• 4 weeks later...

Nəyə görə qorxursan?

Etibarın, inamın yoxdu?

Asan başa düşülən şeyləri başa düşmək, bəzən çətin olur.

İnsan mən kiməm?

Mən kiməm?

Mən düşüncə, fikirlər, hissiyyatlardan ibarət bir cisiməm.

Bu düşüncə, fikir və hissiyatlar başqa cisimdə olsa, yenəmi mən olacam?

Belə düşünəy ki, mənim kimi düşünüb, fikirləşən və hiss edən olub və olacaq.

Onda biz, mən yox, kimiy!

Situatsiyalar ayrıdı. Lakin qanan şeylər eynilik təşkil edir. Zamana diqqət yetirək. Zaman ümumi anlayış kimi qəbul olunur, gün 24 saat. Ümumi yox, fərdiliydə, zaman an və anlar, bax bu anlar ümumilikdə zamanı təşkil edir. Konkret zaman yoxdu! Gələcəy hansısa bir gələcəyin keçmişidi. Keçmiş isə hər an keçmişdi. Bu an nə keçmş nə də gələcəkdi demək olar. Beyin bu anı tuta bilməyə əziyyət çəkir. Qəribədi zaman cismani hiss olunur, yuxuda insan özünü gümrah, cavan hiss edir. Hal bu ki yuxuda da cisim hiss olunur. Bağlılıqlar hər şeyi təşkil edir. Deməli insan bir başa hər şeyə bağlıdı. İnsan Yaradana bağlıdı.

Bəs nəyə görə qorxur?

Etibar ya inam yoxdu?

İnsan nəsə yaradıb ki nəsə itirsin?

hələlik bu qədər

Nəyə görə qorxursan?

Niyə görə qorxuruq?

İnsan yaradilandan və ya yaranandan bu yana daxilində hisslər mövcuddur.Sevmək,nifrət,şəfqət,ehtiras və s.hisslər.Bunlarin arasinda qorxuda var.Heç nə yaratmasaqda,yaranandan insanin içində qorxu hissi var.Bir çox insanlari həyatda qorxu və qorxulari idarə edir.

Niyə görə qorxuruq?

İnsan yaradilandan və ya yaranandan bu yana daxilində hisslər mövcuddur.Sevmək,nifrət,şəfqət,ehtiras və s.hisslər.Bunlarin arasinda qorxuda var.Heç nə yaratmasaqda,yaranandan insanin içində qorxu hissi var.Bir çox insanlari həyatda qorxu və qorxulari idarə edir.

Həyat riyaziyyatdı. Bütün heysab olunanlar, heysablayannan sonra, yenə və yenə bütün heysablar saysız heysabsız artmaqa başlayırlar. Heysablamaq ağıla batan şey deyil. İstənilən şeyi, istənilən yerdən başlamaq nümkündü.

Hissərin əsası yoxdu!

Düşüncə və fkirin əsası yoxdu!

Əsassız yerə qorxursan?

Heç kim heç nə itirmir... Bunnan əvvəl itirdiylərin yadındadı? Sonra da bu yadında olmayacaq. keçidlər yuxu kimidi. İnsanı insan eləyən sentementallığıdı. başqa şeylər əsassızdı.

Hamısı məyus və aciz təbəqəsindədilər. Əgər dinlərnən, kütləynən getsəy belədi.

İnsanları idarə etməy çox asantdı. Digər canlılara da aitdi. Sadəcə inandırmaq kifayətdi. İnanmayanlar isə xeyirə işləyir. Anti reklam özü reklamdı.

Özüvə sual ver. Nəyə görə?

Gizli, özünü aldatmaq hissi.

Həqiqətən də hər insan da, gizli özünü aldatmaq hissi var. Belə başa düşmək olar ki bu hisslər laqeyidsizliydən əmələ gəlir.Hərə özü üçün prinsipi. Əgər kimsə deyirsə ki məndə konkret belə bir şey yoxdu. O adamın ya özünnən xəbəri yoxdu, ya da çatışmamazlığı var.

Daxili əqidə.

Daxili əqidə o dünya da cek pot rolunu oynaya bilər. Kimin daxili aləmini açsan nöqsanı var. Ha de ki və görsünlər ki sən tər təmiz insansan. Maskanın o tərəfi açılanda, hamsı puç olur.

İnsana qarşı edilən hər bir şeyin əks təsiri var.

Bu prosesə bu səviyyədən çıxmamaq şərti ilə, heç kim müdaxilə edə bilməz, heç Yaradanın özü də bu nizam, intizamı poza bilməz. çünki Yaradan sonsuzluq istəsəydi, canlılar yaratmazdı. Boş sonsuzluq onun üçün də yaramır. Tutalım ki nizam, intizam pozuldu. Bu proses yenə leyhinə və əleyhinə işləyəcək.

Asılılıq prinsipi

Prinsip etibarı ilə, asılı olan canlıdan istifadə etməyin özü ədalətsizlikdi.

Məndə varsa, səndə də var!

Mənim zatımda olanların, sənin zatına aydiyatı var. Belə çıxır ki hara fırladsan zat elə zatdı.

Suallar və Cavablar.

Hər sualla cavab tapa tapa, hara gedirik? Hər şey ona agahdı, hər şeyi bilən odu! Belə çıxır ki insan Allahlıqa doğru gedir. İddia min illərdi ki var.

Nədənsə

Qəribədi, nədənsə həmişə eyni təsuratlar əksəriyyətdə hiss olunur. Dindarlar həmişə Yaradanı, böyük qütrət sahibi, ciddi, ağır, ağıla sığmaz kimi izah edib, qələmə verirlər. Başa düşmədiz? Bilirəm.

Keçəy filosoflara. Deməy olar ki onlarda eyni tərzdə çıxış ediblər. Dindarlardan fərqli olaraq daha azad, geniş və fantastik düşüncəli. Yani, bir obraz var, hərə bu obraz ətrafında öz əsərini yaradır. Bu cümləyə bir də qayıdacam.

Budizim də belə, demək olar ki Yaradan obrazı hamsında eynidi, əsərlər ayrıdı. Əsəri yaradan isə, din, filosof və digər sektorlardı. Cümlənin davamı olaraq, onu deməy istəyirəm ki........... İnsan günahkardısa, mütləq əzab çəkməldi, öz də odda yanmalıdı. Bu günahkar obrazı hamsında eynidi demək olar. Ya od, ya əcaib məxluq formasında özünü göstərir. Əksi isə xeyirxax insanlar da eyni obrazda, fərqli əsərlərnən çıxış edirlər. Yaradanın mütləq taxtı tacı olmalıdı. Göyün 7 ci qatında olmalıdı, yox digər filosof fikirləşir ki üç yetddi olmalıdı, göyün 777 ci qatında. Digəri gəlib səf tutur sən nə danışırsan o göydən və rəqəmlərdən 77777777777 daha ucadı. Belə belə hamı bir birin səf çıxara çıxara, bir obraz ətrafında fırlana fırlana qalırlar.

Bəlkə problem obrazdadı?  Guya bunu fikirləşən olmayıb ki problem obrazda ola bilər. Var və az da deyil. Problem yoxdu, bu da var. Başa düşməy çətindi? Deməyim odu ki obraz var yoxdu bun bilən və 10.000 lərnən əsər yaradanlar var. Gələcəydə bu əsərlər bəlkə 100.000 olsun bəlkə artıq. hah.gif Gülməlidi

Hər nədisə o məni gülməyə vadar eləyirrroza.gif

İnsanları idarə etməy çox asantdı. Digər canlılara da aitdi. Sadəcə inandırmaq kifayətdi. İnanmayanlar isə xeyirə işləyir. Anti reklam özü reklamdı.

Özüvə sual ver. Nəyə görə?

Məncə qorxu iki yerə bölünür.Birinci dinin bizə aşiladiği qorxu.Namaz qilmamaq,yalan danişmaq ,zina etmək,oğurluq etmək vəs.Dinin qoyduğu qanunlar hansi ki təməlində qorxu var.Əgər bunlari edərsən cəhənnəm əzabi ilə qorxudulursan.

İkinci qorxu isə sevdiyin insanlari itirmək qorxusu.Bəzilərində bu pulun və əmlakin itirmək qorxusu və s.kateqoriyalara bölünür.

Mənim üçün ən böyük qorxu ailəmi itirmək qorxusudur.Bunu bir daha yaşamağa gücüm çatmaz.

Qorxu reklam və ya anti reklam fərq etməz.Qorxunu insan mütləq hiss edir.İnanmiram ki elə bir insan olsun  ,desin ki mən heç nədən qorxmuram.Dilində desədə mütləq daxilində bir qorxduğu nüans var.Bunu qorxduğundan demir.Qorxusuz insan yoxdur.İstəsəkdə istəməsəkdə qorxu hissi insana doğulandan verilən hisslərdən biridir.

Nədənsə

Qəribədi, nədənsə həmişə eyni təsuratlar əksəriyyətdə hiss olunur. Dindarlar həmişə Yaradanı, böyük qütrət sahibi, ciddi, ağır, ağıla sığmaz kimi izah edib, qələmə verirlər. Başa düşmədiz? Bilirəm.

Keçəy filosoflara. Deməy olar ki onlarda eyni tərzdə çıxış ediblər. Dindarlardan fərqli olaraq daha azad, geniş və fantastik düşüncəli. Yani, bir obraz var, hərə bu obraz ətrafında öz əsərini yaradır. Bu cümləyə bir də qayıdacam.

Budizim də belə, demək olar ki Yaradan obrazı hamsında eynidi, əsərlər ayrıdı. Əsəri yaradan isə, din, filosof və digər sektorlardı. Cümlənin davamı olaraq, onu deməy istəyirəm ki........... İnsan günahkardısa, mütləq əzab çəkməldi, öz də odda yanmalıdı. Bu günahkar obrazı hamsında eynidi demək olar. Ya od, ya əcaib məxluq formasında özünü göstərir. Əksi isə xeyirxax insanlar da eyni obrazda, fərqli əsərlərnən çıxış edirlər. Yaradanın mütləq taxtı tacı olmalıdı. Göyün 7 ci qatında olmalıdı, yox digər filosof fikirləşir ki üç yetddi olmalıdı, göyün 777 ci qatında. Digəri gəlib səf tutur sən nə danışırsan o göydən və rəqəmlərdən 77777777777 daha ucadı. Belə belə hamı bir birin səf çıxara çıxara, bir obraz ətrafında fırlana fırlana qalırlar.

Bəlkə problem obrazdadı?  Guya bunu fikirləşən olmayıb ki problem obrazda ola bilər. Var və az da deyil. Problem yoxdu, bu da var. Başa düşməy çətindi? Deməyim odu ki obraz var yoxdu bun bilən və 10.000 lərnən əsər yaradanlar var. Gələcəydə bu əsərlər bəlkə 100.000 olsun bəlkə artıq. rroza.gif alt="rroza.gif">

Bütün dinlərdə yaradan xeyirxah və qüdrətl obrazda çixiş edir.Onun qüdrətini təsəvvür etmək üçün taxt tac və s.əlavələr olunur.Hansi din öz Tanrisi aciz və zəif göstərər?İnsanlar sonra o Tanrinin ardinca getməzlər,din xadimləri Tanri adindan cəmiyyəti idarə edə bilməzlər.

Tanri gərək qüdrətli olsun ki onun qəzəbi və mərhəməti ilə insanlari qorxudub,onlari idarə etmək mümkün olsun.

Ona görə bütün dinlərdə mütləq qüdrətli ,taxt-tacli Tanri lazimdir.

Göyün yeddinci qatinda təsvir olunmaği onun əlçatmazliği,adi insanlardan üstünlüyü kimi göstərilir.Deyək ki tanri aramizda bizimlədir,bizim yediklərimizdən yeyir,isti-soyuğu hiss edir.Tanrini bu cür təsəvvür etmək insanlar üçün adi olardi.İnaniram bir gün kimsə bezib,ona sui-qəsd belə etməyə hazirlaşardi.)

Məncə səbəblər bu cür sadədir.

Bütün dinlərdə yaradan xeyirxah və qüdrətl obrazda çixiş edir.Onun qüdrətini təsəvvür etmək üçün taxt tac və s.əlavələr olunur.Hansi din öz Tanrisi aciz və zəif göstərər?İnsanlar sonra o Tanrinin ardinca getməzlər,din xadimləri Tanri adindan cəmiyyəti idarə edə bilməzlər.

Tanri gərək qüdrətli olsun ki onun qəzəbi və mərhəməti ilə insanlari qorxudub,onlari idarə etmək mümkün olsun.

Göyün yeddinci qatinda təsvir olunmaği onun əlçatmazliği,adi insanlardan üstünlüyü kimi göstərilir.Deyək ki tanri aramizda bizimlədir,bizim yediklərimizdən yeyir,isti-soyuğu hiss edir.Tanrini bu cür təsəvvür etmək insanlar üçün adi olardi.İnaniram bir gün kimsə bezib,ona sui-qəsd belə etməyə hazirlaşardi.)

Icazenizle men de oz "duzumu" qatim sohbete ))

Tanrinin aramizda ve ya elcatan formada olmasi haqqinda fikrini gorende aglima bu geldi. Qedimde bir cox xalqlar oz kecmisini hansisa bir tebiet elementiyle elaqelendirirdi. Agac, heyvan, qus ve s. Qedim turkler oz neslinin uzun muddet itden torediyini deyerdi. Amma it her zaman insanlarin arasinda idi ve oz elcatmazligini mueyyen qeder itirmisdi, yeni sen dediyin kimi adilesmisdi. Buna gore de ilk neslin baslangici yavas-yavas oz yerini daha mistik ve gizli xaraktere malik qurda (canavara) verdi. Cunki qurd her saat goze gorunmurdu ve meshenin derinliklerinde oz mistikasini qoruya bilirdi.

Edited by Museyib Elekber

Icazenizle men de oz "duzumu" qatim sohbete ))

Tanrinin aramizda ve ya elcatan formada olmasi haqqinda fikrini gorende aglima bu geldi. Qedimde bir cox xalqlar oz kecmisini hansisa bir tebiet elementiyle elaqelendirirdi. Agac, heyvan, qus ve s. Qedim turkler oz neslinin uzun muddet itden torediyini deyerdi. Amma it her zaman insanlarin arasinda idi ve oz elcatmazligini mueyyen qeder itirmisdi, yeni sen dediyin kimi adilesmisdi. Buna gore de ilk neslin baslangici yavas-yavas oz yerini daha mistik ve gizli xaraktere malik qurda (canavara) verdi. Cunki qurd her saat goze gorunmurdu ve meshenin derinliklerinde oz mistikasini qoruya bilirdi.

Her xalqin tarixinde onun tanri ile baqli ilkin tesevvurleri var.Turkler tanrini canavar kimi tesevvur edirdise bezi xalqlar onu hormucek, gunesh, timsah,atesh ve s.kimi tesevvur edirdiler.Sonralar butleshdirdiler.Zaman kecdikce bu adileshir.Insanlari qane etmir.Yaradani alileshdirib daha boyuk ve gozegorunmez tesevvur etmeye bashladilar.Zaman kecdikce de bundan daha ustun bir shey fikirleshe bilmediklerinden Alla gozegorunmez ve goyun yeddinci qatinda qaldi.Bir az ona qol budaq verib taxt tac ve melekler elave etdiler.

Bu menim subyektiv fikrimdir.

Sent from my GT-I9100 using Disput.Az mobile app

• 2 weeks later...

Məncə qorxu iki yerə bölünür.Birinci dinin bizə aşiladiği qorxu.Namaz qilmamaq,yalan danişmaq ,zina etmək,oğurluq etmək vəs.Dinin qoyduğu qanunlar hansi ki təməlində qorxu var.Əgər bunlari edərsən cəhənnəm əzabi ilə qorxudulursan.

İkinci qorxu isə sevdiyin insanlari itirmək qorxusu.Bəzilərində bu pulun və əmlakin itirmək qorxusu və s.kateqoriyalara bölünür.

Mənim üçün ən böyük qorxu ailəmi itirmək qorxusudur.Bunu bir daha yaşamağa gücüm çatmaz.

Qorxu reklam və ya anti reklam fərq etməz.Qorxunu insan mütləq hiss edir.İnanmiram ki elə bir insan olsun ,desin ki mən heç nədən qorxmuram.Dilində desədə mütləq daxilində bir qorxduğu nüans var.Bunu qorxduğundan demir.Qorxusuz insan yoxdur.İstəsəkdə istəməsəkdə qorxu hissi insana doğulandan verilən hisslərdən biridir.

Yaxwi Konul. Min illerin dunyasidi, bezi alimler milyon ilin dunyasi deyir. Bilirsen ne qeder insan bu dunyaya gelib ve Allah haqqinda hec ne, hec bir soz bele ewidmeyibler. Yuz minlernen bele insanlar var. Bu azdi? Onlarin ichinde bizden de temiz ve aqilli insanlar var. Din onlarin qarwisinda avtomatik suquta uqrayir

Qorxu reklam və ya anti reklam fərq etməz.Qorxunu insan mütləq hiss edir.İnanmiram ki elə bir insan olsun ,desin ki mən heç nədən qorxmuram.Dilində desədə mütləq daxilində bir qorxduğu nüans var.Bunu qorxduğundan demir.Qorxusuz insan yoxdur.İstəsəkdə istəməsəkdə qorxu hissi insana doğulandan verilən hisslərdən biridir.

Demeli bele. Insan bicliyi. Insan hemiwe ozune el yeri qoymaqa chaliwir. Insan neye gore qorxur ve neye gore wubhe edit? Bunu bawa duwmek chetin deyil. Insan hemiwe el yeri saxlayir. Allaha meyus olsa, ona imtina edecey.

Dined maraqli meqamin biri de, weytanin chawmasidi. Bu meqam gulmelidi. Sadece weytanin chawmasi real deyil. Eger derine gede bilsez, gorersiz ki weytan bu yolnan insanlari xilas edib. Bu derinliye ise hele gire bilmezsiz. Min illik bir duwunceye Kim meydan oxuya biler?

iki sual

1.weytani Kim gorub?

2.wexsen sene pisliyi deyib?

Insan hele ki maryanetkadi.

Edited by Simruq

Yaxwi Konul. Min illerin dunyasidi, bezi alimler milyon ilin dunyasi deyir. Bilirsen ne qeder insan bu dunyaya gelib ve Allah haqqinda hec ne, hec bir soz bele ewidmeyibler. Yuz minlernen bele insanlar var. Bu azdi? Onlarin ichinde bizden de temiz ve aqilli insanlar var. Din onlarin qarwisinda avtomatik suquta uqrayir

Qorxunu təkcə allaha görə hiss etmirsən.İnsan allahi tanimir.Amma başqa nədənsə qorxur.İldirimdan,zəlzələdən,şaxtadan,dənizdən və s....

Allah olmasin başqa qeyri -müəyyənlikdən qorxur.

Axir bu insan qorxu hiss edirdə.

Simruq şeytana gəlincə isə.Hər bir hadisədə mənfi və müsbət var.Allah əgər müsbətdirsə,bunun bi mənfisidə olmalidir.Allah yaradandirsa ,bir dağidan da olmalidir.Allah düz yola hidayət edirsə,insani yolundan azdiranda olmalidir.İnsan hər yaxşi bir əməl,nemət üçün allaha şükür edirsə,işi düz gətirməyəndə,itirdiyinə görə lənətməyə,nifrətini boşaltmaqa bir mənfi-şeytanda olmalidir)

Bununlada Allah müsbət varliqdirsa,şeytan avtomatik mənfi olur.Olmasa da uydurulub insanlara təlqin olunur.

Hər bir dində mənfi və müsbət varliq var.

Simruq şeytana gəlincə isə.Hər bir hadisədə mənfi və müsbət var.Allah əgər müsbətdirsə,bunun bi mənfisidə olmalidir.Allah yaradandirsa ,bir dağidan da olmalidir.Allah düz yola hidayət edirsə,insani yolundan azdiranda olmalidir.İnsan hər yaxşi bir əməl,nemət üçün allaha şükür edirsə,işi düz gətirməyəndə,itirdiyinə görə lənətməyə,nifrətini boşaltmaqa bir mənfi-şeytanda olmalidir)

Bununlada Allah müsbət varliqdirsa,şeytan avtomatik mənfi olur.Olmasa da uydurulub insanlara təlqin olunur.

Hər bir dində mənfi və müsbət varliq var.

Bax diqqeti ol. Buthun dini kitablar yazir ki Allaha ten, ona beraber ikinci bir varliq YOXDU. Eger Allah varsa, weytan da var fikiri duzgun deyil. Chunki yaradan Allahdi, weytanu istese yaxwi eder istese pis. Xeyir ve wer asilidi Biri o birinnen. Allah ise hec birinnen!

Bax diqqeti ol. Buthun dini kitablar yazir ki Allaha ten, ona beraber ikinci bir varliq YOXDU. Eger Allah varsa, weytan da var fikiri duzgun deyil. Chunki yaradan Allahdi, weytanu istese yaxwi eder istese pis. Xeyir ve wer asilidi Biri o birinnen. Allah ise hec birinnen!

Mən demirəm Allahin şəriki var.Təkdir və onun şəriki yoxdur.Tovhiddən gəlir bu.Şəriksiz və şübhəsizdir.Böyükdür Heç kimə və heç nəyə ehtiyaci yoxdur.Bunlari bilirəm).Sadəcə xeyir varsa onu bir mənfi tərəfi də var.Əgər insana yaxşi əməl etmək buyurulursa və o bunu edirsə Allaha şükür edir.Yox etmirsə şeytani günahlandirir ki yoldan çixardi və mən etmədim.

Həqiqətən şeytan varmi?Onu Allah yaradibmi?

Ola bilməzmi bu şeytan hər insanin qəlbində yatan çirkin niyyətləri və onun nəfsidir?

Mən demirəm Allahin şəriki var.Təkdir və onun şəriki yoxdur.Tovhiddən gəlir bu.Şəriksiz və şübhəsizdir.Böyükdür Heç kimə və heç nəyə ehtiyaci yoxdur.Bunlari bilirəm).Sadəcə xeyir varsa onu bir mənfi tərəfi də var.Əgər insana yaxşi əməl etmək buyurulursa və o bunu edirsə Allaha şükür edir.Yox etmirsə şeytani günahlandirir ki yoldan çixardi və mən etmədim.

Ola bilməzmi bu şeytan hər insanin qəlbində yatan çirkin niyyətləri və onun nəfsidir?

Bilirsen neye gore Allah xeyir ve werlerden daha ucadi?

Misal uchun. Bele bir mesel var. Men o qeder zeif deyilem ki duwmanim olsun. Weytan lap eger varsa bele o menimle duwmencilik ede bilecey qeder guclu deyil. Bu movqeyde olmaq lazim.Umumi xeyir ve wer anlayiwi yoxdu.Bu anlayiwlar ferdidi. Allah da hami uchun xeyir deyil. Eger uwaq anadan gelme wikest ve dehwetli aqrilarnan 10 illernen yawayirsa o Allaha qarwi sert movqeyde olur. Yeni Allahda hamiya qarwi yaxwi ola bilmez! Bu Bizim duwuncemiz beledi. Edlinde her wey yuxu kimidi. Ne xeyir var ne wer.Bunu bilen de yoxdu.Herden duwunutem ki Allahin olmasi da olmamadi da serfdi.

Hrqiqeten inanirsiz ki weytan cawib? Weytan o qeder duwuncesiz ve axmaqdi ki cawsin? Onun Allaha qarwi cixmasi real deyil. Eger o dindeki Allaha warwi cixibsa bu bawqa mrsele. Belke weytan uchun Allah, dinde tesvir olunanlardan daha ucadi. Belke o da axtariwdadi.

• 2 weeks later...

Diqqətnən fikir verib oxusaydın, görərdin ki Allahı inkar etmək mümkün deyil!

Sadə dildə danışsam, bizim cismimiz onu qəbul edə biləcəy qədər mükəmməlləşməyib. İnsan özü özünü mükəmməlləşdirməlidi və bu yolnan dərk etmiş oluruq.

Yoxluq nədi?

Bizim bütün varlıqımız, bu yoxluqdan əmələ gəlib yaranıb. Yoxluq nədi ki varlıq onnan əmələ gəlsin?

Hz.Əli deyib. İnsan heç yox bir şey idi. Allah insanı heçdən yoxdan var elədi.və.s.

Quran və digər səmavi kitablarda da buna dəlillər var ki, yoxdan var olub!

Mən müsəlmanam, aləmiz müsəlman ailəsidi. Əli şiyyəsiyiy. Mən dini qəbul edirəm, bəzən riayyət də edirəm. Amma həyat tərzim məni dinnən aralaşdırır, mən dinnən kənar insan kimi formalaşıram. Hərdən təsüff edirəm ki dinnən uzaqam, amma öz daxili azadlığımnan bacara bilmirəm. Daxili mən daha mükəmməlliy axtarışındadı. Kütləyə qoşulmaq mən üçün yatdı. Kütlə nə qədər mükəmməl olsa belə, qoşulmaq mənə ziddi.

P.S. Gələcəkdə şəxsi sualları LS-ə yazın, zəhmət olmasa.

Qaraladığım yeri başqa cür necə  başa düşmək olar ?  

Müsəlmansan   -   "kütləvi şüurdasan"  ( sənin terminologiyana görə ) 

Əli  şiəsiyik -   deməli , özünü də  aid edirsən .  -  "kütləvi şüur"

Dini qəbul edirəm   -  yenə də ,   "kütləvi şüur" 

Hanı bəs " 0 kütləvi şüurluluq" ?

Qaraladığım yeri başqa cür necə başa düşmək olar ?

Müsəlmansan - "kütləvi şüurdasan" ( sənin terminologiyana görə )

Əli şiəsiyik - deməli , özünü də aid edirsən . - "kütləvi şüur"

Dini qəbul edirəm - yenə də , "kütləvi şüur"

Hanı bəs " 0 kütləvi şüurluluq" ?

Qaraladiqin yerden sonra, diqqetnen oxu. Tesdiqim, inkarini goreceysen.

• 2 weeks later...

Asililiq var! Her wey bu kainatda bir birinnen ve vir birlerinnen asilidi.

Men yox idim, Yaradanin ne menasi? Menani veren asililiqlardi.

Yaradanin, yaradani yoxdu, lap yaxwi. Var onnan da yaxwi. Hec kim uduzmur...

Tesadufen yaranib lap yaxwi. Demeli yene yaranmaq ehtimal var. Lap 100.000 il kecse bele. Yaranmasan ne zereli? Lap yaxwi!

Soz heysablamalri, reqem heysablamalarindan ferqli olaraq, uduzmurlar ve meqlub olmurlar.

Sonda onu deye bilerem. Deyiwmez ebediyyete hec bir canli tab getire bilmez. Lap Yaradanin ozu bele.

Asililiq var! Her wey bu kainatda bir birinnen ve vir birlerinnen asilidi.

Men yox idim, Yaradanin ne menasi? Menani veren asililiqlardi.

Yaradanin, yaradani yoxdu, lap yaxwi. Var onnan da yaxwi. Hec kim uduzmur...

Tesadufen yaranib lap yaxwi. Demeli yene yaranmaq ehtimal var. Lap 100.000 il kecse bele. Yaranmasan ne zereli? Lap yaxwi!

Soz heysablamalri, reqem heysablamalarindan ferqli olaraq, uduzmurlar ve meqlub olmurlar.

Sonda onu deye bilerem. Deyiwmez ebediyyete hec bir canli tab getire bilmez. Lap Yaradanin ozu bele.

Yaradan da canlıdır ?

Canli neye deyirsen?

Daw canlidi ya yox?

Kainatda olan bowluq, canlidi ya yox?

Bir suala 3 sualla cavab verirsən ))  

Canlı sözünü sən işlətdin , deməli  , canlı  cansız təsnifatını qəbul edirsən.   İndi  özün de , canlı  nədir , cansız nədir ?  Və  niyə görə  yaradan canlı olmalıdır ?

Bir suala 3 sualla cavab verirsən ))

Canlı sözünü sən işlətdin , deməli , canlı cansız təsnifatını qəbul edirsən. İndi özün de , canlı nədir , cansız nədir ? Və niyə görə yaradan canlı olmalıdır ?

Canli ve cansiz anlayiwi, sozden bawqa bir wey deyil. Terkibinde canli olmayan bir cisim bele yoxdu. Yaradanin, bu iki kateqoriyada olub olmamasi vacib deyil. Eger yaradiliw onun zatina baqlidisa, demeli onun zatinda ve zatinnan, canli anlayiwi mehkumdu. Bu bizim uchun beledi. Eslinde o ikili sisteme ve katiqoriyaya aid deyil.

Onda yuxarıdakı  fikirlərindəki  son hissəni  - Sonda onu deye bilerem. Deyiwmez ebediyyete hec bir canli tab getire bilmez. Lap Yaradanin ozu bele -  dəyişdirib belə yazmaq olardı    : 

"Sonda onu deye bilerem. Deyiwmez ebediyyete hec bir cisim tab getire bilmez. Lap Yaradanin ozu bele. "   

Razısan ? ))        

Onda yuxarıdakı fikirlərindəki son hissəni - Sonda onu deye bilerem. Deyiwmez ebediyyete hec bir canli tab getire bilmez. Lap Yaradanin ozu bele - dəyişdirib belə yazmaq olardı :

"Sonda onu deye bilerem. Deyiwmez ebediyyete hec bir cisim tab getire bilmez. Lap Yaradanin ozu bele. "

Razısan ? ))

Ferq etmez! Onsuz da istenilen cisimde, canli mikro, makro orqanizim bele var.

Hesen kechel yox. Kechel Hesen oldu.

Razisan? ))

Edited by Simruq

Ferq etmez! Onsuz da istenilen cisimde, canli mikro, makro orqanizim bele var.

Hesen kechel yox. Kechel Hesen oldu.

Razisan? ))

Yox , razı deyiləm  ))  

Bax özün fikir ver bir də .   deyirsən ki , canlı cansız hamısı cisimdir.  Sonra da bir cümlədə  hər ikisini  istifadə edirsən . Məsələn ,  "Onsuz da istenilen cisimde, canli mikro, makro orqanizim bele var. "    Fərqi  olamsa  onda belə çıxır ki,  deyirsən ki,  "istənilən cisimdə cisim var"   ya da  "istənilən canlıda canlı var"    )) 

Zənnimcə  ,  sözlər elə belə yaranmır.  Hər sözün arxasında bir mahiyyət , məna olmalıdır.  Olmalıdır deyirəm , ona görə ki, hərdən boş  , mənasız "söz"  də ola bilər . Məsələn ,  wow ,  ura   ,  oppa ,  bıy  və s. kimi ))  

Hər halda biz canlı və cansız kateqoriyaları  ayırmışıqsa , bunu  hansısa fərqlər əsasında etmişik . 

Yox , razı deyiləm ))

Bax özün fikir ver bir də . deyirsən ki , canlı cansız hamısı cisimdir. Sonra da bir cümlədə hər ikisini istifadə edirsən . Məsələn , "Onsuz da istenilen cisimde, canli mikro, makro orqanizim bele var. " Fərqi olamsa onda belə çıxır ki, deyirsən ki, "istənilən cisimdə cisim var" ya da "istənilən canlıda canlı var" ))

Zənnimcə , sözlər elə belə yaranmır. Hər sözün arxasında bir mahiyyət , məna olmalıdır. Olmalıdır deyirəm , ona görə ki, hərdən boş , mənasız "söz" də ola bilər . Məsələn , wow , ura , oppa , bıy və s. kimi ))

Hər halda biz canlı və cansız kateqoriyaları ayırmışıqsa , bunu hansısa fərqlər əsasında etmişik .

Asililiq prinsipinin esas mahiyeti duz tapdin. Her cisimde, cism. Canlida ise canli var. Umumilikde her ikisi bir birinnen asilidi. Bu bawlanqicdi.